Kiedy jesienią ubiegłego roku, Biskup Tadeusz Pieronek, otwierał XVIII Międzynarodową Konferencję tego cyklu, mówił że wydarzenie uzyskuje „pełnoletność”, że mamy przed sobą nowy etap i nowe otwarcie dla krakowskich spotkań pod hasłem „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. Nie wiedzieliśmy tego jeszcze wtedy, ale październikowa konferencja była także zamknięciem pewnego etapu. Biskup Tadeusz zmarł, dla nas niespodziewanie i zbyt wcześnie, rankiem 27 grudnia 2018 roku.

Między październikiem a grudniem, jak było to regułą, rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej – XIX konferencji. Biskup Tadeusz planował nieco odświeżyć sposób debatowania. W tym zakresie zawsze starał się być na bieżąco. Uważnie obserwował inne debaty publiczne. Wraz z nim dbaliśmy, żeby nasi goście nie odczuwali znużenia, żeby mieli do czynienia z ciekawymi opiniami, nieprzeciętnymi liderami i dynamicznym przekazem. Dbaliśmy i będziemy dbali nadal. Zresztą w ostatnich tygodniach często powtarzamy, że gdyby komuś przyszło do głowy zarzucić ten projekt w tak trudnym czasie, to… „oj, Pieronek by nam tego nie wybaczył”.

Wszyscy kluczowi prelegenci tegorocznej konferencji potwierdzili już swój udział, a Komitet Organizacyjny „dopina” ostatnie szczegóły wydarzenia.

W Komitecie Organizacyjnym witamy nowa osobę: Kardynała Stanisława Dziwisza. Dziękujemy Eminencji za wyrażenie zgody na objęcie funkcji Honorowego Przewodniczącego. Cieszymy się tym bardziej, że Kardynał Dziwisz, jeszcze jako sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II był inspiratorem pierwszej konferencji, która przerodziła się w ten wieloletni, niezwykły cykl.

A Biskup Tadeusz Pieronek niech dalej pozostanie mentorem naszych działań. Już po drugiej stronie.