XI MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA
Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej
Etyczny wymiar polityki
Komitet Organizacyjny Konferencji, która po raz jedenasty odbywała się w Krakowie pod patronatem Metropolity Krakowskiego wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Warszawie oraz Fundacją im. Roberta Schumana w Luksemburgu przyjął, że w roku 2011 tematem przewodnim wydarzenia będzie hasło: „Etyczny wymiar polityki”.
Obrady miały miejsce w malowniczo położonym Centrum konferencyjnym „Dwór w Tomaszowicach” 9 i 10 września. W szeregu sesji i wykładów uczestniczyło około 400 osób reprezentujących różne środowiska, a szczególnie: duchowieństwo, świat nauki, polityków krajowych i pracujących w strukturach Unii Europejskiej, a także ekspertów i pracowników mediów. Dyskusje i wykłady były prowadzone przez 28 specjalistów. Uczestnicy konferencji pochodzili w większości z: Polski, Niemiec, Włoch, Francji, państw nadbałtyckich, Węgier.
Najważniejszym wydarzeniem konferencji były wystąpienia (dwugłos) prezydentów Polski i Niemiec – Bronisława Komorowskiego i Christiana Wulffa. Wśród głównych prelegentów znaleźli się także m.in.: Hans-Gert Pöttering (przewodniczący Fundacji K. Adenauera), abp Celestino Migliore (nuncjusz apostolski w Polsce), Jacek Saryusz-Wolski (eurodeputowany, przewodniczący Klubu PO-PSL w EPL), prof. Joaquin Nawarro-Valls (były rzecznik Watykanu, a obecnie przewodniczący Rady Universita Campus Bio-Medico w Rzymie), mons. Ettore Balestrero (sekretarz stanu do spraw kontaktów z państwami Stolicy Apostolskiej), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (sekretarz generalny COMECE w Brukseli), dr Jan Olbrycht (eurodeputowany EPL), bp dr Piotr Jarecki (przedstawiciel Episkopatu Polski w COMECE), Jacques Santer (były przewodniczący Komisji Europejskiej), ks. prof. Władysław Zuziak (rektor UPJPII).
Poszczególne sesje poświęcone były następującym zagadnieniom: „Jaka etyka w polityce?”, „Kościoły i Europa polizbońska”, „Wartości chrześcijańskie polityków”. Prowadzili je doświadczeni moderatorzy i eksperci w zakresie problematyki europejskiej: ks. Kazimierz Sowa (dyrektor Religia.tv), Roland Freudenstein (dyrektor zarządzający Centre for European Studies w Brukseli) i Jarosław Makowski (dyrektor Instytutu Obywatelskiego).
Spotkanie uzyskało – jak co roku – wyjątkowo bogatą oprawę medialną. Relacje z wydarzenia zamieściły TVP, TVN, Polsat News, Religia.tv. Audycje z konferencji nadawało kilka stacji radiowych. Konferencja stała się głównym tematem jednego z wrześniowych numerów „Tygodnika Powszechnego”, który opublikował także kilka wywiadów z obecnymi na konferencji intelektualistami w ramach cyklu „Niedokończona Europa”. O przebiegu spotkania obszernie informowały również „Gazeta Wyborcza” oraz „Rzeczpospolita” i lokalna prasa krakowska. Jak dotąd było to cieszące się największą popularnością wydarzenie z naszego cyklu. Tematyka oraz dobór uczestników paneli okazały się dużym sukcesem medialnym i merytorycznym, ponieważ dotykały problemów nurtujących aktualnie bardzo szerokie grono zainteresowanych integracją europejską.