Konferencja 2005

V MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA
Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej

Między religią a kulturą w Europie:
Chrześcijaństwo – Islam – Laicyzm

 

 

Tym razem spotkanie trwało trzy dni. Kraków jak zwykle przywitał uczestników niepowtarzalną atmosferą dojrzałego polskiego lata. Trzy wielkie formacje kulturowe i światopoglądowe stały się tematycznym trzonem dyskusji piątej konferencji. Chrześcijaństwo, laicyzm oraz islam są obecnie najżywotniejszymi prądami kulturowymi w Europie. Ich oddziaływanie nie jest rozłożone równomiernie. Ten fakt zdecydował, że dyskusja stała się wielopoziomowa; momentami zaś nawet burzliwa.

W czasie czterech sesji wysłuchaliśmy m.in. interesujących sporów o miejsce Turcji i islamu w Europie, a także o relacje między wartościami chrześcijańskimi i laickimi, które jak echo odbijały kontrowersje wokół Traktatu Konstytucyjnego UE. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele polityki, wielkich religii, ateiści i biskupi. Niezrozumiałe dla laika kwestie wyjaśniali specjaliści w zakresie turkologii, arabistyki i islamistyki. Niezwykle interesująco rozwinęła się także debata poświęcona Ukrainie; przedstawione na niej stanowiska pozwoliły bardziej zrozumieć problem relacji w Europie z punktów widzenia Kijowa, Berlina, Warszawy i Moskwy.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: abp Giovanni Lajolo, watykański sekretarz stanu do spraw stosunków z państwami, szef polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dr Andrzej Ananicz, arabista prof. Emilio Platti, przedstawiciel ambasady tureckiej w Warszawie Ibrahim Yagli oraz liczni przedstawiciele instytucji naukowych. Wiele pytań stawianych podczas poszczególnych sesji dotyczyło stosunków polsko-rosyjskich (w kontekście rurociągu bałtyckiego), tureckich paradoksów religijnych i systemowych, nadziei na utrwalenie zachodniego kursu Ukrainy oraz dalszych losów Traktatu Konstytucyjnego dla UE.

 

krakow2005-PL